Zobacz mapę dojazdu
motostrefa Dariusz Białasserwis samochodów japońskich, geometria układu jezdnego - wszystkie markiFotografiaspecjalizacja: Toyota, Lexus

Porady

Wiosna 2007

Wiosna to taki czas, kiedy polskie drogi odsłaniają smutną prawdę - coraz większą liczbę dziur.

Jeśli zdarzy się Państwu w takiej dziurze uszkodzić samochód - radzimy do kogo powinniście kierować pretensje i żądania pokrycia (często niemałych) kosztów naprawy.

W większości statystycznych przypadków, gdy uszkodzimy samochód z uwagi na niedostateczny stan drogi, będzie się nam należeć odszkodowanie z tego tytułu. Wynika to z tego, że drogi publiczne, bez względu na kategorię, powinny być utrzymywane w należytym stanie. Wszystko niby wygląda ładnie, ale tylko na papierze. Tak naprawdę droga od powstania szkody aż do wypłaty odszkodowania może być naprawdę długa i zawiła, a sukces sprawy zależy tylko od nas.

Co zatem zrobić, aby w miarę sprawnie i szybko udowodnić, że do uszkodzenia naszego samochodu przyczyniła się konkretna dziura?

  1. Po pierwsze, powinniśmy bezzwłocznie wezwać policję lub straż miejską. Po przybyciu którejkolwiek ze służb powinniśmy poprosić o sporządzenie notatki wraz z możliwie dokładnym opisem zdarzenia.
  2. Kolejny krok to odnalezienie zarządcy odcinka. Tutaj bardzo istotne jest wskazanie osób odpowiedzialnych za konkretny odcinek drogi, na którym doszło do powstania szkody, gdyż to właśnie z ich ubezpieczenia będzie wypłacane odszkodowanie. Może to być jednostka organizacyjna sejmiku wojewódzkiego, rady powiatu lub rady gminy. W przypadku, gdy sytuacja miała miejsce na drodze wewnętrznej, odpowiedzialność ponosi: wspólnota, spółdzielnia lub osoba fizyczna będąca właścicielem danego terenu.
  3. Niezależnie od notatki, jaką otrzymamy od policji lub straży miejskiej powinniśmy pomyśleć o zebraniu jak największej ilości dowodów zdarzenia. Mogą to być kawałki elementów samochodu, adresy świadków i zdjęcia. W przypadku tych ostatnich najlepiej zrobić je z włączonym datownikiem lub w kadrze umieścić np. kawałek gazety, dziennika, który poświadczyłby datę zdarzenia (większość telefonów komórkowych z opcją aparatu fotograficznego może być wielce pomocna).
  4. Po tym, jak dowiemy się do kogo rościć żądania, opisujemy całe zdarzenie, a następnie w odpowiednim urzędzie pytamy o procedurę załatwiania takich spraw. Gdy sprawa będzie bezsporna powinniśmy od razu zostać skierowani do ubezpieczyciela zarządu drogi.
  5. Odszkodowanie powinno być wypłacone w ciągu 30 dni od zgłoszenia szkody.
  6. Jeśli zarząd będzie miał problemy z przyznaniem się do winy, będziemy zmuszeni poprosić o ekspertyzę rzeczoznawcy, a następnie dochodzić roszczeń przed sądem.

Są jednak sytuacje, w których nasze szanse na wygranie sprawy są bliskie zeru: śnieg na drodze, lód, gołoledź, niedostosowanie prędkości do panujących warunków, brak ważnego badania technicznego.

W sytuacji, w której nie udało się nam uzyskać rekompensaty możemy liczyć jedynie na autocasco.

© 2024 motostrefa

Motostrefa jest nieautoryzowanym serwisem samochodów japońskich, specjalizującym się w obsłudze samochodów Toyota i Lexus. Świadczy usługi w pełnym zakresie serwisu pogwarancyjnego. Wszystkie znaki towarowe, loga firm, nazwy itp. użyte w treści strony są własnością ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.